Seznamte děti se známými i méně známými vánočními tradicemi

K vánočním svátkům se váže řada různých tradic. Některé jsou vám důvěrně známé, o jiných jste možná ještě neslyšeli. Přečtěte si o některých z nich a zjistěte, jaký je jejich původ.

Stromeček

Tradice zdobit na Vánoce stromeček se k nám dostala v 19. století z Německa. Zpočátku se šířily jen v bohatých rodinách. Jako ozdoba sloužila sušená jablka, ořechy a perníky. Zajímavé je, že kdysi se stromečky nestavěly do stojanu, ale zavěšovaly se ke stromu nad stůl prostřený ke štědrovečerní večeři. Dnes stromečky najdeme téměř v každé domácnosti. Většinou na nich nechybí osvětlení, se kterým vypadají opravdu kouzelně.

Vánoční koledy

Vánoční koledy jsou lidové písně, které vznikly v dávných dobách, když děti obcházely chalupy a koledovaly. Za odměnu dostávaly jídlo a různé pochutiny. Vznikla tak třeba známá koleda Půjdem spolu do Betléma. Dnes už se koledovat nechodí, ale koledy se hrají a zpívají pořád. Chtěli byste si doma zahrát vánoční koledy na kytaru, ale chybí vám správné zpěvníky? Zachrání vás internet, konkrétně online zpěvník spisnickou.cz. Můžete si v něm najít jakékoliv vánoční koledy texty a akordy.

Jmelí

Darované jmelí přináší štěstí. Obdarujte jim ty, na kterým vám záleží. Umístit by se měly k osvětlení nebo na obrubně dveří. Páry by se měly pod jmelím políbit, zajistí si tím lásku na celý další rok. Dříve se také věřilo, že jmelí chrání před temnými silami, vyhání duchy a přináší plodnost.

Házení botou

Svobodné dívky házely na Štědrý den botou, aby zjistily, jestli se v následujícím roce vdají. Házely za hlavu otočené zády ke vchodovým dveřím. Pokud bota po dopadu směřovala ven, dívka se mohla těšit na vdavky. V opačném případě věděla, že se svatba konat nebude.

Publikováno: 28. 11. 2019

Kategorie: Lifestyle

Autor: Jarmila Svobodová