Problém jménem dětská kolika – jak ji řešit?

S dětskou kolikou se setká přibližně čtvrtina až pětina rodičů. Intenzivní bolesti bříška postihují zhruba 20 – 25 % kojenců, a to obvykle v období mezi 2. – 3. měsícem života. Pro děti a jejich maminky jde o velmi nepříjemnou komplikaci, kvůli které si nemohou první společnou životní etapu užít plnými doušky. V tomto článku se dočtete, jak řešit dětskou koliku a jaké jsou její nejčastější příčiny.

Co je to dětská kolika?

Dětskou kolíku definují záchvaty pláče, ke kterým dochází bez zjevné příčiny. Obvykle se tak děje u kojenců v období prvních týdnů až měsíců. Novorozenec trpící dětskou kolikou pláče i několik hodin denně, a to většinou 3 – 4 krát týdně. Charakteristická je určitá pravidelnost – k bolestem dochází ve stejnou denní dobu. Opakované bolesti bříška se mohou projevit také v předškolním a školním věku dítěte.

Proč k dětské kolice dochází?

Dětská kolika může mít mnoho příčin a mnohdy není snadné zjistit pravý důvod. Bolesti bříška způsobuje nevhodně zvolená strava (jak kojence, tak matky), ale také nemoci způsobené mikroorganismy (např. parazitická onemocnění) a v neposlední řadě i psychosociální faktory, kdy mezi dítětem a matkou panuje určité napětí, úzkostlivost ze strany rodičky apod.

Další příčinou dětské koliky může být intolerance laktózy. Z mnoha odborných studií vyplynulo, že děti trpící bolestmi břicha mají odlišnou střevní mikroflóru, což má na vznik obtíží značný vliv. U mnoha dětí byl vypozorován také gastroezofageální reflux.

Jestliže máte podezření, že vaše dítě trpí kojeneckou kolikou, měli byste si zažádat o důkladnou anamnézu u svého dětského lékaře.

Jak léčba koliky probíhá?

Na základě výsledků anamnézy vám lékař doporučí optimální opatření. Může se jednat například o doporučení vhodné stravy (je-li příčinou koliky přehnaná reakce na stravu kojící matky) či vyřazení určitých potravin. V případě intolerance laktózy bývá prospěšné nahrazení mléka za bezlaktózové, případně podávání vhodného výživového doplňku.

Bez ohledu na zjištěnou příčinou je vždy důležitý harmonický vztah mezi matkou a dítětem – právě ten představuje nejlepší možnou prevenci dětské koliky.

Na horách je rodině dobře!

Milí rodiče, vezměte svou rodinku na parádní dovolenou. Pokud jsou děti ještě malé a nezvládnou dovolenou v zahraničí, vyberte si dovolenou v tuzemsku. Na stránka MegaUbytko.cz najdete pěkné pobyty a ubytování pro rodiny s dětskými atrakcemi. Vybírat můžete chaty a chalupy pro rodiny, penziony, apartmány nebo stále oblíbenější kempy, které nabízejí velké dětské hřiště a děti se na nich dokonale vyřádí.