Problém jménem dětská kolika - jak ji řešit?

S dětskou kolikou se setká přibližně čtvrtina až pětina rodičů. Intenzivní bolesti bříška postihují zhruba 20 - 25 % kojenců, a to obvykle v období mezi 2. - 3. měsícem života. Pro děti a jejich maminky jde o velmi nepříjemnou komplikaci, kvůli které si nemohou první společnou životní etapu užít plnými doušky. V tomto článku se dočtete, jak řešit dětskou koliku a jaké jsou její nejčastější příčiny.

Co je to dětská kolika?

Dětskou kolíku definují záchvaty pláče, ke kterým dochází bez zjevné příčiny. Obvykle se tak děje u kojenců v období prvních týdnů až měsíců. Novorozenec trpící dětskou kolikou pláče i několik hodin denně, a to většinou 3 - 4 krát týdně. Charakteristická je určitá pravidelnost - k bolestem dochází ve stejnou denní dobu. Opakované bolesti bříška se mohou projevit také v předškolním a školním věku dítěte.

Proč k dětské kolice dochází?

Dětská kolika může mít mnoho příčin a mnohdy není snadné zjistit pravý důvod. Bolesti bříška způsobuje nevhodně zvolená strava (jak kojence, tak matky), ale také nemoci způsobené mikroorganismy (např. parazitická onemocnění) a v neposlední řadě i psychosociální faktory, kdy mezi dítětem a matkou panuje určité napětí, úzkostlivost ze strany rodičky apod. Další příčinou dětské koliky může být intolerance laktózy. Z mnoha odborných studií vyplynulo, že děti trpící bolestmi břicha mají odlišnou střevní mikroflóru, což má na vznik obtíží značný vliv. U mnoha dětí byl vypozorován také gastroezofageální reflux. Jestliže máte podezření, že vaše dítě trpí kojeneckou kolikou, měli byste si zažádat o důkladnou anamnézu u svého dětského lékaře.

Jak léčba koliky probíhá?

Na základě výsledků anamnézy vám lékař doporučí optimální opatření. Může se jednat například o doporučení vhodné stravy (je-li příčinou koliky přehnaná reakce na stravu kojící matky) či vyřazení určitých potravin. V případě intolerance laktózy bývá prospěšné nahrazení mléka za bezlaktózové, případně podávání vhodného výživového doplňku. Bez ohledu na zjištěnou příčinou je vždy důležitý harmonický vztah mezi matkou a dítětem - právě ten představuje nejlepší možnou prevenci dětské koliky.

Publikováno: 17. 07. 2018 / Aktualizováno: 29. 05. 2023

Kategorie: Zdraví

Autor: Jarmila Svobodová

Tagy: dětská kolika | intolerance laktózy | jak řešit dětskou koliku | příčiny dětské koliky