Jak lze řešit opruzeniny u miminka či batolete?

Opruzené miminko je nešťastné miminko. Bohužel se ale jedná o poměrně časté potíže, které musí maminky okamžitě řešit. Ať už to jsou opruzeniny pod krkem, na stehnech, v loketní jamce nebo pod plenou, vždy jde o nepříjemné až bolestivé kožní onemocnění, které děti špatně snáší, a navíc se musí v co nejkratším čase začít léčit. Správně nasazená léčba zabírá v podstatě rychle. Avšak je velmi důležité tomuto onemocnění předcházet. Poradíme vám, jak takové opruzeniny léčit, a jak jim nejlépe předcházet.

Jak takové opruzeniny vznikají

Vlastně, je to podobné jako u dospělého. Přesněji, pokud dře kůže o kůži, má nedostatek vzduchu a je pokožka vlhká, vznikají opruzeniny. Bohužel u malých dětí, přesněji u miminek, vznikají opruzeniny nejčastěji kvůli plenkám. Ty dřou o dětskou pokožku a vlhko a bakterie tomu moc nepřidají. Jakmile dítě není přebalováno co dvě hodiny, jednoduše vznikají ložiska opruzenin. Opruzení u miminka poznáte jednoduše. Pokožka dítěte je zarudlá, lesklá, oteklá a dítě při přebalování pláče – bolí ho zasažená místa. Dalším projevem může být i vyrážka připomínající kopřivku. V případě, kdy jsou ložiska zasažena kvasinkami či bakteriemi, začne kůže praskat a mokvat – může i zapáchat. Objevit se mohou také puchýřky, což vede k pálení a bolesti.

Jak bojovat proti opruzeninám

Nejdůležitější je časté přebalování. To znamená, nenechávat dítě dlouhou dobu v mokré pleně. Další možností, jak proti opruzeninám bojovat, jsou pleny o číslo větší. Jednak tolik nepřilnou k tělíčku, ale také mají větší savý střed. Je dobré koupit pleny, které jsou ekologické či šetrné k dětské pokožce. Vhodné jsou i látkové pleny, ke kterým se prodávají speciální bavlněné nebo lněné kalhotky. Pokud se rozhodnete pro variantu dvě, je dobré pleny prát v šetrném pracím prostředku a bez aviváže. Následně je nezapomeňte vyžehlit či vysušit v sušičce. Také je vhodné pravidelné omývání plenkové oblasti obyčejnou vodou, popřípadě dětským mýdlem bez parfému. A když to půjde, nechte dítě bez pleny co nejdéle, aby mohla pokožka dýchat.

Jak si poradit s vzniklými opruzeninami

Co na opruzeniny u miminka? Odpověď je jednoduchá – v případě, že se projevily potíže, je dobré pokožku mazat krémy s panthenolem či zinkem. V případě, že je děťátku více než šest měsíců, můžete použít bariérový krém Dermaguard, který zajistí pokožce bariéru před dalším poškozením a množením bakterií.

Publikováno: 29. 05. 2022

Kategorie: Rady a tipy

Autor: Jarmila Svobodová