Horní díly plavek: je váš šatník připravený na léto?

Horní díly plavek jsou zajímavým kouskem textilu, který může velmi dobře vyjádřit váš osobitý vkus a styl. V aktuální nabídce najdete klasické i velmi moderní střihy. Takové,  které ještě donedávna existovaly pouze ve fantazii módních návrhářů. Dnes se podíváme na materiál, z něhož se vyrábí a na jejich střihy  a přidáme tipy na výběr.

Jaké jsou základní typy horních dílů plavek?

  Ať už jste fanynky klasiky nebo futuristických modelů, horní díly plavek nabízí  pro váš letní outfit skutečně mnoho kombinací. Na rozdíl od jednodílných plavek, můžete kombinovat každou část zvlášť a naplno tak zapojit svou kreativitu. Namíchejte si jednotlivé díly podle vaší nálady, nebo ostatního oblečení. Avšak nejdříve se pojďme podívat na to co, se nabízí:
 • Základní model horního dílu plavek je stále ten klasický, s vázáním za krkem a zády. Jde o nejčastější typ, který je elegantní a hodí se téměř ke každému oblečení i spodnímu dílu plavek.
 • Další populární variantou jsou bezramínkové horní díly, které vám dají možnost volnějšího pohybu. Zároveň nebudete řešit padající nebo nepěkná ramínka. Tento typ se proto velmi hodí k bezramínkovým letním šatům a k odhalenému dekoltu.
 • Máte náladu trochu experimentovat? Aktuální novinkou na trhu jsou speciální plavky s jedním ramínkem buď na levé, nebo na pravé straně. Futuristický střih může být doplněn extravagantním spodním dílem, či sukní. Plavky totiž nemusí sloužit pouze na plavání, ale i jako speciální součást oblečení na léto.
 • Nudí vás klasické střihy a chtěla byste vyzkoušet něco nového? Proč nezvolit zajímavé kousky ve stylu mašle, nebo svůdný sexy model s jemnými proužky za krk, který příjemným kontrastem zvýrazní vaše přednosti.

Z jakých materiálů bývají horní díly plavek vyrobeny?

Plavky jsou typově odlišné od běžného prádla. Musí zůstat pohodlné a zároveň odolné i v horkých letních dnech. Musí být také elastické a flexibilní při plavání a imunní vůči chemickým přípravkům v bazénu nebo vůči mořské soli. Při jejich výrobě se proto  kombinují různé materiály:
 • první možností je klasický polyester. Jde o materiál velmi odolný proti světelnému záření a je velmi lehký. Každý rok se tohoto skvělého materiálu vyrobí více než padesát milionů tun. To , vypovídá o jeho oblíbenosti nejen v módním průmyslu.
 • Druhou alternativou je polyamid. Hlavním rozdílem oproti polyesteru je je to, že  více absorbuje vodu. V praxi to znamená, že plavky z tohoto materiálu budou déle schnout. Zároveň tento materiál méně izoluje teplo.
 • Velmi oblíbený je také Elastan. Jde o směs polyuretanových vláken, která jsou kombinována s klasickými přírodními tkaninami, například s bavlnou.

Tip: podle čeho vybrat velikost horního dílu plavek?

Tento kousek letního (a pro otužilé dámy i zimního!) šatníku je velmi podobný klasické podprsence. Při výběru je tedy ideální zvolit vaší oblíbenou a ověřenou velikost, kterou používáte při nákupu spodního prádla. Nicméně, pokud nevíte, zda bude velikost  správná,  poradíme vám:
 1. každý horní díl je doplněn o dva údaje. Jeden reprezentuje číslo a druhý písmeno. V praxi se můžete setkat například s popisem 70D.
 2. Ve velikostní tabulce výrobce bude tento symbol rozdělen na dvě důležité míry, a sice na obvod hrudníku přes prsa a pod prsy.
 3. K oběma měřením se používá krejčovský metr a jakmile provádíte měření přes prsa, měla byste mít na sobě podprsenku.
 4. Jakmile vše změříte, stačí obě míry odečíst od sebe a máte správnou velikost košíčku.
S tímto postupem by pro vás měl být nákup nových plavek opravdu snadný a můžete si být jista, že vám  horní díl plavek skvěle padne. Napište nám komentář, jaký je váš oblíbený střih plavek.

Publikováno: 07. 12. 2020

Kategorie: Rady a tipy

Autor: Jarmila Svobodová