Poradna: mám dát přednost jednorázovým nebo látkovým plenám

Bez plen se dítě neobejde. Pokud jste nastávající maminkou a kupujete potřebnou výbavičku, v hlavě se vám jistě objeví otázka. Jsou lepší jednorázové nebo látkové pleny? S naším porovnáním budete podstatně blíže té správné odpovědi.

Dostupnost v obchodech

Zde vám tu lepší cestu příliš neporadíme, jelikož je nutné říci, že dostupnost je v obchodech velmi dobrá. A to ať už hledáte jednorázové pleny, nebo hledáte ty látkové. V kvalitních od dětských obchodech najdete zastoupení mnoha variant, a to v rámci obou dvou kategorií. A vybírat je z čeho., od možností obyčejných, až po velmi unikátní.

Cena

Zde je to celkem jasné. Mnohem lépe vycházejí látkové pleny. I když je nutné na počátku počítat s o něco vyšší investicí, do budoucna budete mít jistotu, že nebudete žádnou plenu kupovat. To u jednorázových se bez pravidelných nákupů neobejdete. I když je lze mnohdy pořídit v rámci zajímavých slevových akcí, stále vycházejí hůře, než ty látkové. A to, i když u nich započítáme náklady na jejich praní.

Jednoduchost použití

Zde zcela jasně dominují jednorázové pleny. Stačí ji vybalit z obalu, nasadit dítěti a při přebalování danou plenu jenom zabalíte a vyhodíte. A co v případě těch látkových? Ty musíte uchovávat a následně je prát a sušit. Jde o činnost, která vám zabere poměrně dost času, nehledě na starosti spojené s tím, kde budete několik špinavých plen uchovávat, aby nebyly cítit. Chcete-li si péči ulehčit, volte ty jednorázové.

Savost

Pokud jde o savost jako takovou, určitě jsou lepší volbou ty látkové, jelikož tekutinu vsáknou okamžitě. Nejde ale o jediný parametr. Následně totiž má dítě celou plenku mokrou. U jednorázových sice může trvat vsáknutí o něco déle, ale díky využití různých moderních látek a technologií může dané plena vydržet stále suchá. V tomto ohledu by měl převládat hlavně komfort dítěte a tak i zde dominují pleny, které jsou ze skupiny jednorázových.

Publikováno: 28. 10. 2017

Kategorie: Rady a tipy

Autor: Jarmila Svobodová