Hledáte stavební pozemky v Mariánských Lázních? A víte, že získat stavební povolení trvá v průměru 246 dní?

Najít vhodné pozemky v Mariánských Lázních, na nichž by bylo možné vybudovat rodinný dům, případně nějaký komerční objekt, není v současnosti nijak snadné. Něco se samozřejmě v nabídkách realitek čas od času objeví. Avšak poptávka po nemovitostech v tomto půvabném lázeňském městě  byla vždy značně vysoká a tak to chce i jistou dávku štěstí. Pokud si zde chcete kupříkladu postavit dům, může vám hledání vhodné parcely zabrat poměrně hodně času. Nerealizovatelné to však jistě není. Horší to bude  se všemi povolovacími procesy, bez kterých u nás žádná nová stavba vzniknout nemůže. Něco si o nich proto dnes povíme, abyste byli takříkajíc v obraze.

Pozemky jsou zde ceněným zbožím

Pozemky jsou v Mariánských Lázních a v  jejich nejbližším okolí velice ceněné. Obzvláště tehdy, jsou-li vedeny jako stavební. Na nejrůznějších realitních webech byste jich zpravidla v jeden okamžik nenapočítali více než dvě desítky. Není divu. Jde o velmi žádanou destinaci, kterou není těžké si zamilovat. Kromě stálých obyvatel, se sem rok co rok sjíždějí desítky tisíc turistů i lázeňských hostů. Mnoho z nich pak město rádo navštěvuje opakovaně. V minulosti si tyto lázně a jejich úžasnou atmosféru zamilovala i celá řada význačných osobností. Připomeňme si  alespoň některá nejznámější jména:
  • skladatelé Richard Wagner a Johann Strauss,
  • básník Jaroslav Seifert, spisovatel a filosof Friedrich Nietzsche,
  • T. G. Masaryk, František Josef I., pěvkyně Ema Destinová,
  • Antonín Dvořák, Franz Kafka, Jan Neruda, Johann Wolfgang Goethe
a mnoho dalších…

Metr čtvereční za 1 500  i za 7 000 korun

Pokud jde o ceny, jejich rozptyl je poměrně značný. Narazit lze jak na parcely, za které zaplatíte jen okolo patnácti set korun za metr čtvereční, stejně tak jsou ale občas k mání takové, u nichž jejich majitelé požadují za metr i více než 7 tisíc. Je pochopitelné, že to částečně závisí na jejich velikosti či případném „zasíťování“. Ovšem, jak je zejména v turisticky atraktivních městech typu Mariánských Lázní obvyklé, důležitou roli hraje především konkrétní místo. Volný prostor uprostřed vilové čtvrti se tu pochopitelně objeví jen zcela výjimečně a patřičně vysoká cena tomu odpovídá . Takový pozemek může klidně přijít i na nějaké 3 či 4 miliony. Zatímco v okrajových lokalitách , o které nemusí být velký zájem, zaplatíte za parcelu podobné velikosti třeba i 5x méně.

Dobré místo pro život i pro byznys

Lázeňská města se mezi lidmi obvykle těší značné oblibě. A Mariánské Lázně jsou obzvláště příjemným místem pro život i pro rekreaci. Máte-li k dispozici vhodnou nemovitost, mohou být mimořádně zajímavé, i pokud jde o byznys. Navzdory tomu, že se lázeňství a s ním spojený turistický ruch právě nacházejí v krizi způsobené celosvětovou koronavirovou pandemií, má město do budoucna značný obchodní potenciál. Jen co se situace vrátí k normálu. Mít zde vlastní pozemek, na kterém se vám podaří vybudovat například životaschopný komerční objekt, to může být v následujících letech hotová výhra z loterie.

Stavební povolení vám dá zřejmě zabrat

Tedy alespoň v případě, že se vám podaří vhodnou parcelu pořídit brzy. Získat stavební povolení je dnes totiž doslova během na dlouhou trať. Věděli jste například, že u nás to  v průměru trvá 246 dní? Ne? No, nelekejte se, nějaké změny k lepšímu v podobě nového zákona se přece jenom rýsují. Pokud nehodláte začít stavět už letos, máte slušnou šanci, že se vám nezbytná povolení povede vyřídit podstatně rychleji. Nová pravidla by měla postupně vstupovat v platnost už od roku 2021. Zatím však počítejte s tím, že se při shánění potřebných razítek slušně zapotíte.

Délka povolování staveb (Doing Bussines 2020 – Světová banka)

POŘADÍ STÁT POŘADÍ STÁT
1. Hong Kong 49. Rakousko
4. Dánsko 78. Kostarika
5. Singapur 107. Nepál
11. Austrálie 146. Slovensko
18. Japonsko 156. Moldávie
23. Velká Británie 157. Česká republika
30. Německo 158. Honduras
39. Polsko 190. Somálsko
 

Prozatím jsme na úrovni Hondurasu a Moldávie

Ve složitosti a délce úředních procedur se  Česká republika aktuálně řadí mezi země, kde je povolování staveb skutečným martyriem. To ostatně dokazuje přiložená tabulka Světové banky, kde mezi  190 hodnocenými zeměmi zaujímáme velice nelichotivou 157. příčku. V jejích spodních patrech tabulky se ostatně držíme dlouhodobě.

Než seženete pozemek, mohou být podmínky lepší

Než se vám však podaří opatřit pozemek, který by vyhovoval vašim záměrům, může to trvat i řadu měsíců. Nepříjemnosti dnes spojované s vyřizováním všech povolení nezbytných k výstavbě rodinné vilky, penzionu nebo nějakého jiného objektu se do té doby mohou stát minulostí. Nový stavební zákon se ovšem musí podařit co nejdříve a bez komplikací uvést do praxe. Co myslíte, půjde to skutečně hladce? A máte v tomto ohledu s úřady už nějakou vlastní zkušenost třeba z nedávné doby?

Publikováno: 30. 11. 2020

Kategorie: Lifestyle

Autor: Jarmila Svobodová