Jaký by měl být dětský nábytek pro školáka? Především funkční a hravý

Každý, kdo zařizuje dětský pokoj novým nábytkem, stojí před složitým rozhodováním. Je třeba zohlednit širokou škálu parametrů a myslet přitom na celou řadu nároků, které bude dítko na nábytek mít. V první řadě je ale potřeba myslet na kritérium bezpečnosti, které je dáno již designem samotného nábytku, ale také jeho provedením a povrchovou úpravou. Co byste měli vědět, vydáte-li se pro nový dětský nábytek?

Přizpůsobte nábytek dětskému světu

Děti jsou zvídavé a chtějí se učit a poznávat okolní svět. Podpořte je v těchto jejich vlastnostech také výběrem kvalitního dětského nábytku, který s nimi poroste, a bude podporovat jejich fantazii a zvědavost. Dětský nábytek by rozhodně neměl být jen zmenšenou verzí běžného nábytku, měl by být funkční a praktický a podporovat rozvoj vašich dětí. Ideální je pořídit dítěti školní nábytek, který bude možno přizpůsobovat jeho růstu, tedy především stavitelný stůl a židli.

Rostoucí nábytek je oblíbený

Většina dětského nábytku s dětmi ale neporoste. To je fakt, na který je potřeba myslet. Skříň nebo postel je potřeba měnit v závislosti na tom, jak se dítě vyvíjí a mění se jeho potřeby. Zatímco miminka potřebují prakticky jen postýlku, případně komodu na oblečení a přebalování, předškoláci a školáci ocení úložné prostory na hračky, školní potřeby, psací stůl, rostoucí dětskou postel a pořádnou skříň na oblečení. S nástupem do školy se z dětského pokojíčku, který sloužil především k hraní, stává pokoj určený kromě hraní také na práci.

Jaké materiály jsou pro dětský nábytek nejlepší?

Tím nejlepším, co můžete svému dítěti dopřát, je samozřejmě masivní dřevo, tedy zdravotně nezávadný přírodní materiál, který je ale poměrně drahý. Jestliže jej zvolíte, zajímejte se také jaké laky a barvy byly použity k jeho povrchové úpravě. Levnější variantu dětského nábytku představuje ten vyrobený z lamina. Myslete na to, že nábytek do dětského pokoje by neměl obsahovat žádné prvky, které by se mohly rozbít, například police či vitríny ze skla, o které by se při rozbití mohly děti pořezat. Skříně a komody by mělo být možné v rámci bezpečnosti také přichytit ke zdi. Tím se zajistí stabilita, tedy mimo jiné také to, aby na sebe děti nábytek nepřevrhly. Šikovné je také zpomalené zavírání dvířek od skříní, které je pro zvídavé dětské prsty bezpečnější. Důležitý je také materiál podlahy. V dětském pokoji se raději vyhněte kluzkým podlahám v kombinaci s koberci, které nejsou pevně přichycené. Ideální je vinylová podlaha, která dobře izoluje a zároveň neklouže.

Publikováno: 07. 08. 2021

Kategorie: Rady a tipy

Autor: Jarmila Svobodová