Potíže při kojení a jak na ně

Může jich výt mnoho a každá maminka by měla dobře vědět jak to, o jaké se může jednat, tak i to, jak si s nimi nejlépe poradit. Jaké potíže při kojení mohou nastat a jak byste se k nim měla postavit? To se dozvíte právě od nás.

Nedostatek mléka

Tento stav má také svůj odborný název, který se jmenuje laktační krize. Jedná se o situaci, kdy se maminkám netvoří mléko v takovém množství, v jakém by mělo. Dítě tak může chtít více mléka, než maminka má. Jak tento problém vyřešit? Změňte frekvenci kojení. Snaže se dítě kojit i více než desetkrát za den, a to menšími dávkami. To je postup, jak laktační krizi přejít.

Bolestivost a popraskanost bradavek

Důvodů tohoto problému může být několik. Buď za to matka ani miminko nemůže, nebo může být problém v tom, že byla zvolena špatná technika kojení, kdy má dítě v puse jenom malpou část dvorce. Toto je první krok, jak tento problém eliminovat. Dále je vhodné zamířit do lékárny a poptat zde kvalitní krém, které je určené právě na tyto problémy a nabídne hojivý účinek.

Retence mléka

Pokud vám toto označení nic neříká, použijeme lidový název, kterým jsou ucpané mlékovody. Poznáte to celkem jednoduše, a to podle zduření v oblasti vašeho prsu. Zároveň se zde objeví také zarudnutí. Pokud nekojíte, používejte studené odklady. Před kojením naopak doporučíme prso výrazněji nahřát, díky čemuž se zvýší jeho teplota a mlékovod se více otevře a bude průchodnější.

Špatný vypuzovací reflex

Mohou nastat hned dvě situace. A to slabý vypuzovací reflex, nebo naopak silný vypuzovací reflex. V prvním případě má roli hlavně psychická pohoda maminky. Podpořit ji lze primárně dostatečným odpočinkem. Též mohou pomoci teplé obklady na prsa. Pokud se objevuje silný vypuzovací reflex, je vhodné před kojení trochu mléka odstříknout – ideálně do flašky, a poté by se měl snížit i samotný tlak.

Publikováno: 25. 11. 2017

Kategorie: Rady a tipy

Autor: Jarmila Svobodová