3 tipy, jak zvládnout cestování s dětmi v autě: Jak poznat, že dětská autosedačka potřebuje vyměnit?

Chystáte se vyrazit s dětmi autem na dovolenou do zahraničí nebo třeba na návštěvu příbuzných z druhého konce republiky a už se předem děsíte, jak s malými pasažéry dlouhou cestu zvládnete? Tak se nebojte. Stačí se pořádně připravit, očekávat i neočekávané, a nic vás nemůže rozhodit. Prozradíme vám 3 tipy, jak na to, abyste všichni dorazili do cíle bezpečně a v co největší pohodě.

1) V první řadě bezpečnost

Právě před dlouhou plánovanou cestou se více než kdy jindy vyplatí pro jistotu zkontrolovat celkový stav auta i jeho vybavení. Kdo je připraven, není zaskočen. Ujistěte se, že je auto v dobrém technickém stavu, máte v pořádku rezervu a v lékárničce vše, co tam být má. A co dětská autosedačka? Sedí v ní dítě správně? Nepotřebuje už ji vyměnit za větší? Poznáte to docela jednoduše: Autosedačku vajíčko, která je určena pro úplně nejmenší miminka, je třeba v každém případě vyměnit v okamžiku, kdy hlavička dítěte začne přesahovat přes její horní okraj. V tom okamžiku už pro něj není bezpečná. Většinou zhruba kolem 1,5 roku stáří dítěte. Skořepinová dětská autosedačka k sezení pro batolata a předškoláky, tedy jakýsi mezistupeň mezi vajíčkem a podsedákem, má pravidlo víceméně stejné. V okamžiku, kdy hlava začíná výrazně převyšovat zadní okraj opěrky (limitem by měla být linie očí dítěte), je třeba vyměnit ji za podsedák. Stejně tak je třeba ji vyměnit i v případě, že váš drobeček přesáhne horní váhovou hranici povolenou pro používání dané autosedačky – většinou jde zhruba o 18 kg. Až nahradíte skořepinovou sedačku podsedákem, dítě už bude připoutáno pouze bezpečnostním pásem z vašeho auta. Aby se mu nikde nepříjemně nezařezával nebo netlačil, pořiďte mu chránič pásu, který několikanásobně zvýší komfort vašeho malého cestovatele. Samotný podsedák je pak nutné používat ještě minimálně do té doby, než dítě doroste alespoň do výšky 150 cm nebo dosáhne hranice minimálně 36 kg. A to jak z hlediska bezpečnosti, tak i ze zákona.

2) Kdo spí, nezlobí

Léty prověřená praxe rodičů praví, že vyrazit na dlouhou cestu s dětmi je nejlepší na noc. S trochou štěstí pak vaše ratolest celou cestu prospí a vy budete mít na řízení dostatečný klid. Sluneční clona na zadním okénku vám s tím skvěle pomůže. Dokáže totiž odclonit nejen sluneční paprsky, ale také noční světla okolních aut nebo pouličních svítidel, která by mohla dítě ze spánku vyrušit. A co si budeme povídat, není nic nepříjemnějšího než mít na zadním sedadle rozmrzelé rozespalé dítě. Nezlobí ale ani ten, kdo si hraje. Pokud tedy nemůžete z nějakého důvodu vyrazit na cestu přes noc, postarejte se, aby mělo dítě dostatek možností, čím se během cesty zaměstnat. Těm nejmenším udělají největší radost závěsné hračky do auta, pro větší už se vyplatí pořídit si organizér do auta mezi sedačky. Ten pak můžete libovolně naplnit oblíbenými hračkami, knížkami, pitíčkem a zkrátka vším, co jen může dítě během cesty potřebovat a mělo by to mít po ruce. Organizér do auta vám navíc udělá hned dvojí službu. Poslouží totiž zároveň i jako chránič sedadla před jeho znečištěním. A vy tak nebudete muset už posté opakovat, že na vaši opěrku se ty boty vážně nedávají. Tip: Podívejte se jaké praktické doplňky k dětským autosedačkám se prodávají.

3) Pozor na svačinky

Pro spoustu rodičů je právě jídlo v autě tím nejlepším pomocníkem, jak dítě zabavit. Ale tady pozor. V tomto případě je sice jídlo dobrým sluhou, ale špatným pánem. A nejde ani tak o to, že dítě sebe nebo sedačku umaže. Dítě umyjete, oblečení se dá vyprat, a když si pořídíte ochranný potah na sedačku do auta, tak i ten jednoduše doma hodíte do pračky a máte po starostech. Mnohem horší je, že ve chvíli, kdy se to nejméně hodí, může dítěti jakýkoliv kousek jídla zaskočit. A jen těžko budete řešit zakuckanou křupku ze sedadla řidiče v plné rychlosti na dálnici. Pokud tedy dítě cestuje na zadním sedadle samo, svačinkám se za jízdy raději vyhněte. Mnohem lepší je naplánovat si častější přestávky, během kterých se společně nejen protáhnete, ale i nasvačíte.

Publikováno: 07. 10. 2022

Kategorie: Rady a tipy

Autor: Jarmila Svobodová