Kdy je vhodný čas začít s příkrmy

Kojení je u každého miminka základ. Samozřejmě postupem času je nutné začít i s klasickou stravou. Pokládáte si otázku, kdy začít s příkrmy? Potom je vhodné dát na rady, které maminkám přináší pediatrická společnost.

Kojte, dokud to jde

Mnoho maminek přestává s kojením velmi brzy, což je rozhodně chybou. Mateřské mléko je pro vývoj dítěte velmi důležité. Proto je doporučováno kojit i do šestého měsíce po narození vašeho dítěte. Zvláště, pokud je zdravé a je vidět, že se dobře vyvíjí.

Příkrm až od čtvrtého měsíce

Příkrmy mohou být důležité, ale je chybou s nimi začínat zbytečně brzy. Souvisí to s výše uvedeným, tedy s faktem, že mateřské mléko může dítěti plně stačit. Pokud se ptáte, kdy začít s příkrmy, tak odborníci doporučují nezačínat s tím dříve, než v pátém měsíci věku. Do konce čtvrtého kojenci plně dostačuje jenom vaše mléko.

Sledujte také vývoj dítěte

Není to jenom kalendář, který budete sledovat v souvislosti s věkem. Vhodné je sledovat také samotný vývoj dítěte a jeho vývojovou zralost. Jako matka jistě nejlépe posoudíte, kdy se skutečně ještě jedná o malé miminko, nebo už o dítě, které by si s příkrmy mohlo bez problému poradit.

Po šestém měsíci by se mělo jednat o samozřejmost

Také nezapomínejte, že ukončený šestý měsíc je již hraniční. Zde už by měly být příkrmy samozřejmostí. Z toho jasně plyne, že před čtvrtým měsícem je ještě brzy, ale po šestém je již pozdě. Optimální doba je tedy v průběhu pátého a také šestého měsíce. Samozřejmě opět s ohledem na výše uvedené informace.

Lékař poradí

Je to vaše první dítě? Nebojte se a ptejte se svého lékaře. Ten vaše dítě zná i z odborného hlediska a tak na základě svých zkušeností dokáže odborně poradit, kdy už nastala ta pravá doba, a kdy bude vhodné ještě počkat. Na jeho rady doporučíme dát. A to mnohem více, než na různé názory maminek s diskuzí, které vaše miminko ani neviděly.

Publikováno: 07. 10. 2017

Kategorie: Zdraví

Autor: Jarmila Svobodová