Když se děti trápí aneb kdy je vhodné vyhledat pomoc psychoterapeuta

Šikana, deprese, závislost na počítačových hrách či úzkosti – to je jen pár příkladů toho, co trápí některé děti. Vyrůstat v moderní době totiž není vždy tak snadné, jak si občas myslíme. Covid děti na pár měsíců zcela odstřihl od kolektivu a sociální sítě vedou k tomu, že stále více dětí trpí úzkostmi a depresemi. Jak z toho začarovaného kruhu ven? Vyhledejte pomoc dětského psychoterapeuta.

Deprese a poruchy příjmu potravy jsou u dětských pacientů zcela běžné

Přestože současná generace dětí má mnohem více možností, automaticky to neznamená, že žijí spokojenější a šťastnější život. Někdy je to dokonce úplně naopak a dětská psychoterapie je vhodným řešením. Děti jsou totiž citlivější, kvůli světové pandemii ztratily na několik měsíců kontakt se svými vrstevníky a lékaři potvrzují, že ordinace stále častěji navštěvují dětští pacienti trpící depresemi, sebepoškozováním a poruchami příjmu potravy.

Kdy je vhodné vyhledat psychoterapeuta?

Za jakých okolností je vhodné zajít s dítětem či mladistvým do ordinace dětského psychoterapeuta? Deprese, poruchy příjmu potravy a sklony k sebepoškozování jsou jen špičkou ledovce. Mezi dětmi se vyskytují také úzkosti, sebevražedné myšlenky, závislosti na internetu a počítačových sítích a řada dalších psychosomatických onemocnění, které se mohou projevovat častou bolestí hlavy, žaludku, nechutenstvím, nespavostí či brněním končetin.


Jak probíhá léčba? Užívání léků je krajním řešením

Nejčastěji je vhodným řešením intenzivní terapie, která je přizpůsobena konkrétním obtížím. Léky bývají až posledním řešením a jsou nasazeny pouze u těch nejvážnějších onemocnění.

Pokud si povšimnete podivného chování svého potomka, otevřeně si s ním promluvte o věcech, které ho trápí, a nebojte se navrhnout ani řešení v podobě dialogu s vyškoleným psychoterapeutem.

Publikováno: 27. 07. 2023

Kategorie: Zdraví

Autor: Kristián Blahuta