Chcete svému dítěti pořídit chůvu? Poradíme vám, jak na to

Dnes je už naprosto běžnou záležitostí, že se mnohé maminky vrací dříve do práce, než je běžná doba rodičovské dovolené. A jelikož jsou děti mnohdy ještě opravdu malinké, volí možnost chůvy na hlídání. Jak ale takovou vhodnou chůvu najít?

Reference a agentury

Reference jsou základním klíčovým faktorem při hledání spolehlivé chůvy. Začněte pátrat po svých známých, přátelích či v různých skupinách na sociálních sítích, kde si lidé vyměňují své zkušenosti. Je jasné, že například hlídání dětí v Praze bude mnohem lépe řešitelnější než někde na vesnici. Ovšem právě proto existují různé agentury, po jejichž oslovení vám ony samy vyberou tu nejvhodnější chůvu.

Specifický výběr

Abyste si svou chůvu vybrala co nejlépe, vytvořte si nejdříve seznam toho, co od ní budete požadovat. Samozřejmostí jsou výběrová kritéria jako je věk, zkušenosti nebo časová flexibilita, ale jsou tu i ty, na které dost často zapomínáme. Musíte si uvědomit, zda od své nové chůvy budete vyžadovat i jiné schopnosti než pouhé hlídání dítěte. Budete chtít uvařit? Vyzvedávat nebo vozit děti na kroužky? Měla by zajít na nákup? Všechny tyto vedlejší činnosti zvažte a přidejte si je na seznam.

Pamatujte na potřeby svých dětí

Naše děti mají své silné a slabé stránky. Některé nemají problémy s matematikou, ale pravopis je na bodu mrazu. Jiné děti zase vynikají ve sportu a ostatním jdou kreativní práce od ruky. Hledejte takovou chůvu, která navíc má navíc schopnosti, které by pomohly se slabými stránkami dítěte.

Ptejte se

Jestliže vás čeká pohovor s kandidátkami na pozici chůvy na hlídání, připravte si otázky také z rodičovského pohledu. Například:
  • „Jak reagujete, když dítě ovládne záchvat vzteku?“
  • „Jak si sjednáte disciplínu?“
  • „Jak reagujete, když děti pláčou?“
  • „Jaký byl váš nejtěžší hlídací okamžik a jak jste to zvládla?“
Odpovědi na tyto a jiné otázky vám pomohou se rozhodnout, zda nová chůva zapadne do vaší rodiny. A na závěr poradíme už jen to, abyste také dala na svůj instinkt, právě ten je ve většině případů rozhodující.

Publikováno: 26. 11. 2020

Kategorie: Rady a tipy

Autor: Jarmila Svobodová