Pomoc, miminko nechce spát

Jsou maminky, které se mohou radovat, jelikož jim dítě usne doslova na povel. A potom to jsou takové, které hledají rady, jak a co dělat, když nechce spát. Spadáte do druhé kategorie? Seznamte se s osvědčenými postupy a triky.

Denní režim a návyky

Každý dospělý jedná podle určitých vzorců. A ty je třeba učit také dítě. S čím to primárně souvisí? V první řadě je to určitá pravidelnost, která by měla být spojena s tím, kdy dítě obvykle chodí spát. Také je třeba dodržovat to, že dítě by mělo usínat vždy ve své postýlce, nikoliv třeba v náručí, nebo v kočárku. Daná činnost se tak stane jedním z běžných režimů, a když se dostane do postýlky, bude to mít spojeno se situací, že musí spát.

Je třeba pevná, ale přitom něžná ruka

Hlavní slovo musí mít pochopitelně vždy rodič. Zároveň je však nutné chovat se s ohledem na věk dítěte. Příliš tvrdá výchova může znamenat, že se dítě naopak vzepře a nebude chtít spát schválně. Je třeba mít rozhodující slovo, ale zároveň k dítěti přicházet s určitou vlídností. Chybou je řídit se podle něj – tedy nenechat ho spát, pokud je ke spánku čas. To může narušit i onen klasický denní režim.

Unavte ho

Osvědčená volba. Pokud patříte mezi rodiče, které se svému dítěti, věnují a stále s ním zkouší různorodé aktivity, dítě se unaví. A to znamená, že samo bude chtít jít spát. Zkuste i tento osvědčený postup. Pokud hledáte tipy, co dělat, když nechce spát, zaměřte se na dítě už pár hodin před dobou spánku. A unavte ho.

Co takhle masáž?

Stejně jako u dospělého, i u dítěte může pomoci uvolnění. My doporučíme příjemnou masáž hlavy. Nemusí být nijak odborná, jelikož stačí klasické hlazení. I toto pomáhá navodit pocit klidu a jistotu, že následně bez potíží usne. Pokud přidáte také pár kapek mandlového oleje, nebo třeba oleje heřmánkového, nemůžete rozhodně šlápnout vedle.

Publikováno: 14. 10. 2017

Kategorie: Rady a tipy

Autor: Jarmila Svobodová