Kojenci potřebují kvalitní výživu, víte, jak ji poznáte?

Kojenecké období je zajímavá část života. Takový pokrok, jaké dítě udělá během prvního roku života, se mu už nikdy později nepodaří. Kojenec rychle roste, rozvíjí se mu smyslové vnímání, dochází k výraznému rozvoji myšlení i osobnosti. Pokroky se projevují také v motorice. Aby vývoj mohl probíhat správně, potřebuje kojenec kvalitní výživu. Zpočátku je nejdůležitější mateřské mléko. Co když ovšem maminka nemůže kojit? Poradíme vám, čím ho nejlépe nahradit. Později už mateřské mléko nemusí stačit, proto přijde řeč i na nejlepší příkrmy.

Jak nahradit mateřské mléko

Kojení má roli nejen ve výživě, ale i v budování vztahu mezi maminkou a jejím miminkem. Ne vždy je kojení bohužel možné. Moderní kojenecká výživa naštěstí dokáže dodat miminku vše, co potřebuje. Složením se dělí do tří skupin označených čísly 1-3:
  1. mléka pro novorozence a nejmladší kojence,
  2. mléka pro děti od 6 měsíců,
  3. mléka pro batolata od 1 roku.
Kvalitní kojenecká výživa obsahuje vitaminy C, A, B1, B2, B6, B12 a E, dále železo, vápník a jód. Nedílnou součástí musí být rovněž kvalitní tuky bohaté na Omega 3 mastné kyseliny a probiotika, prebiotika a kultury mléčného kvašení na podporu trávení. Požadavky perfektně splňují mléka Hipp. Výrobce se zaměřuje i na další výrobky pro nejmenší, součástí jejich sortimentu je nejen dětská výživa, ale i kosmetika.

Kdy začít s příkrmy a jak vybrat ty nejlepší?

S příkrmy se začíná zhruba od ukončeného 4.-6. měsíce věku, přesněji vám poradí pediatr. Jako první jsou vhodné jednodruhové zeleninové příkrmy nebo kaše. Postupně se přidávají zeleninovo-masové a ovocné příkrmy. Příkrmy si můžete připravovat jednoduše doma, jednodušší variantou je nákup hotových příkrmů. Vyrobeny musejí být z kvalitních surovin, bez konzervantů, umělých sladidel a zahušťovadel. Ideální příkrmy nabízí internetová lékárna Benu.

Publikováno: 14. 02. 2020

Kategorie: Rady a tipy

Autor: Jarmila Svobodová