Jak rozvíjet schopnost řeči

Čím dítě začne dítě mluvit, tím lépe. Jak z důvodu radosti pro rodiče, že si konečně lépe porozumí, tak i proto, že je to známkou jeho dobrého vývoje. Jak rozvíjet řeč i u vašeho malého potomka? Osvědčené postupy vždy fungují nejlépe.

Stále na něho mluvte

Nejenom, že mluvením docílíte toho, že dítě zaujmete, zabavíte, a to tak bude udržovat pozornost. Také nezapomeňte na to, že i tím podporujete jeho řečové schopnosti a rozvíjíte řeč. Kdykoliv jste s dítětem v kontaktu, tak na něj mluvte. Povídejte mu třeba to, co děláte, co budete dělat, nebo mu vyprávějte pohádky. Vždy pamatujte, že mlčení je špatné.

Opakujte po dítěti a zlepšujte jeho mluvu

Jakmile se dítě začne snažit mluvit samo, je třeba identifikovat, jaké slovo má na mysli. Lépe vám to půjde, když zjistíte, kam se dívá, nebo na co ukazuje. Poté po něm daná slova opakujte a snažte se o co nejlepší artikulaci. Rázem je po vás začne opakovat i samotné dítě, což vede k lepšímu rozvoji jeho mluvy. Nejprve se mohou objevovat citoslovce – hop u balónu. Následně už můžete balón i pojmenovat, a popsat ho – velký, kulatý a červený.

Správné jsou jenom krátké a jednoduché věty

Zapomeňte na dlouho proslovy a složitá souvětí. U nich neudrží pozornost dospělí, natož aby si z nich mělo něco odnést i malé dítě. Když na něho budete mluvit, krátce a jednoduše, je to pro rozvoj jeho řeči podstatně lepší. I když si sami můžete připadat hloupě, pro dítě je to plus. Využívejte samotná slova, nebo jenom věty o třech slovech.

Básničky jako nejlepší postup

Čtěte mu a recitujte co nejvíce. Samozřejmě jenom ty dětské, které jsou založeny na jednoduchosti a hlavně na funkčních rýmech. Právě to se dítě naučí mnohem jednodušeji, než jakoukoliv jinou mluvu. Stejně tak může pomoci i zpívání. I zde by měl hrát roli hlavně rytmus, spojený s jednoduchostí dané písničky.

Publikováno: 18. 11. 2017

Kategorie: Jak na rozvoj dítěte

Autor: Jarmila Svobodová