Rouška a miminko: Mělo by se před koronavirem chránit stejně jako dospělí?

Jaké je riziko infekce koronavirus u novorozence? Může maminka pozitivní na onemocnění COVID19 nakazit své miminko? A jak je to s nošením roušky? Odpovědi na tyto palčivé otázky najdete v následujících řádcích.

Jaká pravidla by měly maminky pečující o svá miminka dodržovat při zvýšeném epidemiologickém režimu?

Maminky, i když nevykazují příznaky onemocnění COVID19, by měly dodržovat zvýšenou hygienu rukou. Neměly by zapomínat nosit roušku při intimním kontaktu se svým miminkem jako je kojení či přebalování.

Když maminka odejde z porodnice, je dobré dodržet šestinedělí, jak ho dodržovaly naše babičky. Maminkám doporučujeme zůstat doma alespoň měsíc, aby miminko bylo v takové přirozené izolaci.

Pokud je třeba provést miminku některá vyšetření, je dobré to nejprve konzultovat se svým pediatrem. Teprve potom dané vyšetřeno realizovat v konkrétním čase a za konkrétních podmínek, aby se děti nesetkali v ambulanci ve vyšším počtu.

Mají novorozenci nosit roušku?

Maminky se na tuto otázku ptají často, ale odpověď je jednoznačná. Pro menší děti jsou dostupné roušky pro malé děti, nicméně novorozenci roušku nosit rozhodně nemají. Dokonce můžeme říci, že je to až zakázáno z prostého důvodu. Novorozenec by si tím mohl uškodit, kdyby zvracel nebo měl nějakou poruchu dýchání – takové příznaky se objeví nejprve kolem úst.

Může se novorozenec nakazit koronavirem od své matky?

Z dosud dostupných materiálů a poznatků, které jsou hlavně z Číny, část novorozenců příznaky má. Nicméně ty jsou v drtivé většině méně závažné. Jsou to například vyrážka na kůži, bolesti bříška s průjmy a část dětí má i respirační potíže.

V mateřském mléce koronavirus není…

Ale zajistit tak přísné protiepidemiologické podmínky, aby se dítě nenakazilo od matky nebo aby to nepřešlo do mateřského mléka, je velmi obtížné, skoro až nemožné. V tomto směru se vyplácí poslouchat přání dané maminky zda chce kojit svého novorozence. Pokud maminka mléko má, podle doporučení v Číně, je dobré ho za sterilních podmínek odsát odsávačkou a novorozenci ho podá zdravá osoba.

Na horách je rodině dobře!

Milí rodiče, vezměte svou rodinku na parádní dovolenou. Pokud jsou děti ještě malé a nezvládnou dovolenou v zahraničí, vyberte si dovolenou v tuzemsku. Na stránka MegaUbytko.cz najdete pěkné pobyty a ubytování pro rodiny s dětskými atrakcemi. Vybírat můžete chaty a chalupy pro rodiny, penziony, apartmány nebo stále oblíbenější kempy, které nabízejí velké dětské hřiště a děti se na nich dokonale vyřádí.