Jak větrat, aby byl doma příjemný chládek?

Nemýlíte se, váš domov může připomínat zabarikádovaný bunkr. Abyste se v něm cítili fajn, nezapomínejte větrat. Nejlépe tehdy, když venkovní teplota bude menší než teplota uvnitř. Celý byt či dům tedy vyvětrejte hned zrána a na večer. Pokud se v noci ochladí, můžete nechat i zavřené okno. Jakmile teplota stoupne, zavřete jej. A přečtěte si i další tipy, jak ochladit místnost.

Ventilátor - malý a praktický pomocník

Přes den si příjemnou atmosféru zabezpečíte i díky ventilátoru, který si pořídíte za pár korun i v supermarketu (ovšem lepší jsou kvalitní ventilátory, které mají výkon a vydrží v provozu dlouhé roky). Použijete ho na rychlé vyhnání tepla. Stačí, když ho otočíte směrem k oknu. Ochlazení pokoje dosáhnete i díky hadru, kterou přes ventilátor převěsit. Stejně zafunguje i lavor, do kterého nasypete kostky ledu a před ventilátor položíte. Ale vůbec nejlépe funguje mobilní klimatizace. Tip: Odborníky na mobilní klimatizace a ventilátory najdete na klimatizace.zde.cz. Společnost eprofi.cz s.r.o. patří mezi renomované prodejce domácí a profi techniky. Pokud se chystáte stavět, mohlo by se vám hodit mobilní topidlo nebo závěsné vrátky.

Elektronika může počkat

Domácí spotřebiče přispívají k růstu vaší domácí teploty. Její regulaci zlepšíte tak, že vypnete ty, které nutně k denní rutině momentálně nepotřebujete. Přinejmenším počítač či televizor si během teplých dní zaslouží odpočinek. Pokud vás čeká žehlení, odložte ho. Žehlička do okolí vyzařuje teplo podobně jako trouba. Pokud nemusíte, vyvarujte se velkému a dlouhému pečení či vaření. Namísto toho připravte chutné recepty ze studené kuchyně.

Voda ve vaně zajistí vlhkost

Vlhký vzduch osvěží nejen vaši pokožku, ale i náladu. Abyste ho získali, napusťte do vany studenou vodu a nechte v koupelně otevřené dveře. Pokud chcete ochladit jiný pokoj, vodu napusťte do lavoru či kbelíku, přisypte led a položte ho do místnosti.

Protisluneční fólie na okno výrazně zamezí teplo

Před teplem vás spolehlivě ochrání i speciální fólie na okna. Kromě toho, že teplo v létě nepropustí ven, využijete je i v zimě, kdy ho při vás naopak uchovávají. Jsou transparentní a dokáží zachytit 80% příchozího tepla. Najděte typ, který se lepí zevnitř (interiérové ​​fólie), ale také z vnější strany (exteriérové ​​fólie dokáží odrazit více tepla). Fólie mohou být neutrální, barevné a zrcadlové. Určitě jste si všimli na kancelářských budovách okna, které připomínají zrcadlo. Jde o speciální zrcadlové fólie, které jsou však průhledné jen s jemným zatmavením.

Úsporné žárovky musíte mít

Je to maličkost, ale pomůže. Na svícení používejte úsporné žárovky. Jelikož se nepřehřívají, jejich tepelný příspěvek nulový, příp. minimální.

Publikováno: 12. 05. 2021

Kategorie: Rady a tipy

Autor: Jarmila Svobodová