Jak se projíst ke zdraví?

Pořád se najde mnoho lidí, věčných dietářů, kteří nepronikli do tajů zdravého životního stylu. Tito lidé zkouší další a další diety s jediným cílem: shodit nějaká ta kila. Vyzkouší to jednou, zhubnou, dostaví se tzv. jojo efekt, vyzkouší to podruhé, hubnutí už jde hůře a tak to jde pořád dokola, až mají nadváhu, ze které už nevidí výhodisko. Diety jsou lákavé, ale ve výsledku nic pozitivního nepřinesou. Dále je třeba si uvědomit, že neexistuje žádná ideální váha a není žádné měřítko dokonalosti. Jaký je rozdíl mezi dietou a zdravým životním stylem? Je možné s dietou dosáhnout dlouhodobějších výsledků? Jak se naučit jíst?

Dieta vs. zdravý životní styl

Lidé už jsou dietami unavení a přesycení. Desítky posledních let se všichni snaží zhubnout nejrůznějšími dietami a ve většině případů se hubnutí nedaří. V posledních letech začali lidé nad dietami a hubnutím přemýšlet trochu jinak a více se soustřeďují na celkový styl života. Zdravý životní styl je cesta. Další omyly se objevují při hledání ideální váhy, protože ideální váha neexistuje. Je velmi obtížné určit číslo na váze, které by mělo definovat, zda je člověk zdravý a vitální či nikoliv. Pokud je nadváha zjevná, měl by se člověk zamyslet nad svým životním stylem, protože je více než jisté, že je něco v nepořádku. Pokud se člověk rozhodne zhubnout za pomoci diet, nepronikne do hloubky problémy, ale zůstane na jeho povrchu. Možná se mu tím, že vyřadí některé potraviny nebo že bude určité potraviny konzumovat ve větším či zase naopak v menším množství, podaří váhu snížit, ale toto zhubnutí bude dočasné, protože v momentě, kdy se zase začne stravovat podle svých starých zvyků, kila jdou zpět nahoru a dostaví se jojo efekt. Diety, které lidé v současnosti nejvíce zkouší: Dieta jako taková může být dobrý nakopávač a startér hubnutí a zdravého životního stylu. Výraznou změnou jídelníčku se nastartuje hubnutí a spalování. Ale je nutné myslet na to, co bude po tom, až člověk s dietou přestane, jak se bude stravovat poté. Žádná dieta se nedá dodržovat věčně a ani to není zdravé. Pokud tělo přijímá něčeho moc nebo naopak zase málo, nikdy to není dlouhodobě dobře.

Zlatá střední cesta

Zhubnout se dá vždy pouze jedním způsobem, to svým klientům vysvětlují všichni výživoví poradci. Denní příjem kalorií musí být nižší než výdej. A naopak každodenní výdej musí být vyšší než příjem kalorií. Tento rozdíl, tento kalorický rozdíl poté umožňuje tělu hubnout. Poté přichází na řadu další fáze hubnutí, ta udržovací. Je dokázáno, že udržovací fáze po hubnutí je ta náročnější. Člověk si poté musí udržet svou novou váhu.
  • hubnoucí fáze hubnutí
  • udržovací fáze hubnutí
Jak si udržet svou novou váhu? Pokud to člověk bere hodně zodpovědně a má strach z jojo efektu, vždy je přínosné poradit se s výživovým poradcem, který umí spočítat, kolik kalorií by měl daný člověk denně přijmout. Tento výpočet probíhá s ohledem na stavbu těla, na zdravotní stav jedince, na pracovní a životní styl apod. Na základě tohoto výpočtu může poté člověk přijmout tolik potravy, aby si svou novou váhu udržel. Dále je ale důležitá skladba celodenního jídla. Lidská strava by se měla skládat ze 4 základních složek: bílkovin, tuků, sacharidů a vlákniny. Vždy je důležité, aby se jednalo o kvalitní potraviny, o kvalitní jídlo, které nebylo ideálně nijak chemicky zpracováno a neobsahuje žádná Ečka a konzervanty. Každý produkt, každý výrobek na sobě má informace o složení, lidé se už naučili složení studovat a to je dobře. Bílkoviny lidské tělo v největším množství získá z masa. Tuky jsou obsaženy také v mase, v mléčných výrobcích, ořechách, rostlinných tucích apod. Se sacharidy se musí během dne opatrně a rozhodně by lidské tělo mělo přijímat pouze ty přírodní cukry, nikoliv průmyslově vytvořené a upravené. Lidé často zapomínají na vlákninu, která je obsažena v ovoci, zelenině, luštěninách a obilovinách. Pro tělo je nezbytná.

Dieta jménem zdravý životní styl

Pokud člověk pochopí výše zmíněná pravidla zdravého životního stylu a intuitivního stravování, může trvale zhubnout na optimální váhu. Zdravá a vyvážená strava s sebou ale přináší mnohem důležitější benefity. Lidské tělo je díky ní zdravé, v kondici a plné energie a to by mělo být podstatou zdravého životního stylu, nikoliv ručička na váze.

Publikováno: 25. 01. 2021

Kategorie: Zdraví

Autor: Jarmila Svobodová