Jak přebalit miminko? Návod nejen pro novopečené rodiče

Výměna plenek obvykle nepatří k těm „velkým starostem“, které většina nastávajících rodičů řeší už dlouho před narozením dítěte. Jenomže pak ta chvíle nadejde a může se dostavit bezradnost. Pokud jste nikdy miminku plínky neměnili, nebojte. Stačí pár nevydařených pokusů a půjde vám to hezky od ruky. Pro jistotu jsme pro vás připravili praktický manuál. Pravdou je, že přebalování není tak snadné, jak se na první pohled jeví a chvíli trvá, než se dotáhne k dokonalosti. V čem je zakopaný pes? Malé miminko se dokáže velmi intenzivně vrtět, takže když se ho snažíte dostat ze špinavé pleny a zároveň dáváte pozor, aby nespadlo z přebalovacího pultu, docela se zapotíte. Jak tedy vyměnit novorozenci plenku?

​1) Umyjte si ruce

Než miminko položíte do středu přebalovací podložky, ujistěte se, že máte čisté ruce – pro jistotu i je umyjte vodou a mýdlem nebo použijte dezinfekční prostředek na ruce (nezapomeňte na to zejména v případě, kdy měníte plenku někde v terénu).

​2) Položte dítě na podložku a připravte si vše potřebné

Umístěte miminko na přebalovací podložku a ujistěte se, že máte všechny potřebné věci na dosah ruky. Čistá plenka, vlhčené ubrousky, krém nebo mast na opruzeniny a sáček na odložení špinavé pleny - to je zhruba vše, bez čeho se při přebalování neobejdete.

​3) Rozbalte plenku

Odlepte křidélka pleny a poté zvedněte zadeček dítěte - můžete ho držet za kotníky, mírně ho nadzvednout a vysunout špinavou plenu.

​4) Očista do čista

Miminko důkladně očistěte. Při čištění holčičky dbejte na to, abyste ji utírali zepředu dozadu, tedy směrem ke konečníku. Než nasadíte novou plenu, ujistěte se, že je pokožka suchá, jinak by mohlo dojít k jejímu podráždění. Přebalujete-li chlapečka, nadzvedněte varlata a očistěte pokožku i v místech záhybů.

​5) Nasaďte plenu

Znovu zvedněte dítě a zasuňte pod něj novou plenku, kterou si připravíte k zapnutí (ale ještě ji nezapínejte).

​6) Naneste krém či mast proti opruzeninám

Pokud má vaše dítě opruzeniny nebo je k nim náchylné, neváhejte na inkriminovanou oblast aplikovat kvalitní přípravek. Stačí tenká vrstva, aby mohla pokožka dýchat.

​7) Zapněte plenu a umyjte si ruce

Až nanesete krém, přikryjte dítě vrchní částí plenky tak, aby dosahovala až po bříško. Poté přilepte křidélka a umyjte si ruce. Vaše dítě je nyní (na chvíli) čisté a spokojené. S trochou štěstí budete mít na pár desítek minut klid.

Publikováno: 30. 06. 2021

Kategorie: Rady a tipy

Autor: Jarmila Svobodová