Rýma a kašel u miminka

Obsah článku:
  1. Ihned k lékaři
  2. Kašel
  3. Rýma
Nemoci se nevyhýbají dospělým, natož aby se vyhýbaly dětem, které ještě nemají tak dokonalou imunitu. Mezi hlavní problémy patří hlavně nachlazení – tedy rýma a kašel. Jak se zachovat, pokud i vaše dítě onemocní?

Ihned k lékaři

Žádná nemoc by se nikdy neměla podceňovat. A u miminek to platí dvojnásob. Jakmile zpozorujete první projevy rýmy nebo kašle, doporučujeme vyhledat pomoc lékaře. Většinou se jedná skutečně jenom o běžné nachlazení, ale jsou i případy, kdy se jedná o jiné zdravotní komplikace. Právě návštěvou lékaře je můžete vyloučit. Ten následně doporučí i vhodnou léčbu. Jak může vypadat?

Kašel

Jak můžete svému miminku nejvíce pomoci? Tím, že ho umístíte do správné polohy. Mělo by ležet tak, aby si mohlo bez problémů odkašlat a mohlo lépe dýchat. To znamená, že je nutné zaručit, aby byla hlava a hrudník ve vyšší poloze, než je zbytek těla. Dále se zaměřte také na dostatek tekutin. Při kašli je velmi důležitý pitný režim. Pomoci může nejenom kvalitní čaj, ale může to být i obyčejná odstátá voda. U té ještě zůstaneme. Ta by v případě kašle měla být součástí vzduchu v místnosti. Proto použijte zvlhčovače, popřípadě umístěte na topení mokrý ručník, který také pomůže.

Rýma

Jelikož se miminko ještě nedokáže samo vysmrkat, je nutné, abyste mu pomohli odstranit hleny. K tomu jsou určené speciální odsávačky, které doporučujeme mít v případě tohoto problému při ruce. Podobně jako u kašle se snažte zlepšit jeho dýchání, a to také zvýšenou polohou jeho hlavy. Též je vhodné navštívit lékárnu a zakoupit kapky v případě rýmy, které pomáhají v rozpouštění vytvořených hlenů. Jedny z doporučovaných nesou označení Libenar. Jako alternativu je možné použít také mořskou vodu, nebo klasickou Vincetku. Zde ale pozor na množství. Opravdu plně stačí jenom drobná kapka. Zvláště v souvislosti se slanou vodou, která může dráždit.

Publikováno: 02. 12. 2017

Kategorie: Zdraví

Autor: Jarmila Svobodová