Jak vyléčit bronchitidu u dětí?

Zánět průdušek u dětí patří k velmi častým komplikacím především v zimní sezóně. Zánětlivé onemocnění dýchacích cest se dokáže objevit v samostatné formě nebo jako nedílná součást systémového onemocnění. Nemoc způsobuje celá řada patogenů, které se do dýchacího systému dostanou bez jakéhokoliv povšimnutí. Bronchitida u dětí se většinou objevuje v návaznosti na jiná virová nebo bakteriální onemocnění. Oslabený imunitní systém je mnohem zranitelnější, proto se onemocnění v podobě suchého a dráždivého kašle dostavuje cca do 4 dnů od propuknutí chřipky. Bronchitida pak komplikuje hladký průběh léčby. Zánětlivé onemocnění se dle průběhu léčby a odolnosti organismu dělí na akutní, recidivující, chronickou a s obstrukční složkou vedoucí k astmatu. U malých dětí se v drtivé většině případů jedná o celkem snadno léčitelnou, byť nepříjemnou akutní formu.

Bronchitida u dětí je velice nepříjemné, ale snadno léčitelné onemocnění.

Jaké děti jsou nejvíce ohroženou skupinou?

Do této kategorie spadají děti trpící na astma, určité druhy alergie a sennou rýmu. Statistické sledování a výskyt nemoci je mnohem častější u předčasně narozených dětí s nedostatečně vyvinutými plícemi a imunitním systémem. Ohroženou skupinou jsou i nekojené děti, kterým při budování obranyschopnosti chyběly cenné látky z mateřského mléka. Určitý podíl zodpovědnosti pak nesou samotní rodiče, zejména kuřáci. Na vzniku bronchitidy se podepisuje škodlivost tabákového kouře, proto je třeba dodržovat určitá pravidla soužití ve společné domácnosti a zajistit dítěti zdravé prostředí pro růst. Pokud však vaše děti navštěvují školu nebo školku, před zánětlivým onemocněním je v kolektivu neuchráníte. Navíc pak můžou doma nakazit své sourozence. Děti kuřáků trpí bronchitidou mnohem častěji.

Problémy s dýcháním a suché záchvaty kašle

Akutní bronchitida se objevuje bez jakéhokoliv předchozího varování. Nemoc má rychlý průběh, což se začne projevovat zduřením průdušek a ucpáním horních cest dýchacích nadměrnou sekrecí hlenu. Záchvaty kašle ruší spánek v průběhu celé noci a navíc se dětem nedaří takřka nic vykašlat. Počáteční tvorba hlenu žluté barvy se po zahájené léčbě začne pozvolna zbarvovat do zelené.

Děti na sebe upozorní, aneb příznaky bronchitidy

Akutní forma bronchitidy se projevuje zvýšenou teplotou, zimnicí a celkovou schváceností. Onemocnění se velmi často neobejde bez bolesti hrudníku s největší intenzitou v průběhu kašlání. Veškeré příznaky rychle odeznívají, takže během několika dnů se stav zklidní a do 2 týdnů spontánně vyřeší. Kašel má tendenci přetrvávat i několik týdnů po uplynutí této doby. Forma chronické bronchitidy má zcela totožné projevy, avšak nezaznamenáváme u ní teplotu. Nejčastějším příznakem je tedy kašel u dětí bez teploty, který přetrvává déle jak jeden měsíc a je doprovázen pískavými zvuky. Existují případy, kdy jsou příznaky chronického onemocnění takřka stejné jako u astmatu.

Bronchitida u dětí a jak pomoci

Při léčbě zánětu dýchacích cest se bez klidového režimu a podávání léků na tlumení horečky neobejdete. Kromě toho je třeba podpořit vykašlávání a tím urychlit proces léčby. Doktor při bakteriální infekci může předepsat i antibiotika. U chronické bronchitidy se vyvarujte všem dráždivým látkám a dodržujte předepsanou léčbu dětského doktora, který předepíše léky k roztažení průdušek. Pacienti trpící dechovou nedostatečností dochází na terapii kyslíkem.

Úprava jídelníčku je nezbytností

Ulevit od příznaků pomůže zvlhčovač vzduchu nebo ionizátor v prostoru, kde pacient pobývá. Z jídelníčku pak odstraňte veškeré mléčné produkty a průmyslově zpracované potraviny. Je důležité omezit i příjem sladkostí a pečiva z bílé mouky. Dodržování těchto zásad si chronická bronchitida přímo vyžaduje.

Jídelníček je základem zdraví vás i vašich dětí.

Nejúčinnější babské rady

Nejlepších výsledků dosáhnete kombinací klasického podávání medikamentů s osvědčenými radami našich babiček. Ty na zánět průdušek využívaly čtyři silná přírodní antibiotika, kterými jsou zázvor, med, česnek a kurkuma. Zázvor - účinný pomocník v boji se zánětem díky obsahu látek napomáhajících zmírňovat podrážděnou sliznici dýchacích cest. Nastrouhejte 2 cm čerstvého zázvoru a zalijte vroucí vodou. Po 10 minutách stačí jen scedit a dětem přisladit včelím medem. Med - dalším skvělým pomocníkem proti zánětu je med, který lze použít například v podobě zábalu ke zmírnění bolestivosti hrudníku. Klasický černý čaj s medem a citronovou šťávou podávaný před spaním naopak dokáže uklidnit dráždění ke kašli. Stačí podávat i na lžičce rovnou do pusy. Mnohem účinnější je kombinace medu a cibule. Česnek - je bohatým zdrojem vitamínů a minerálů a má dezinfekční a protizánětlivé účinky. Česnek konzumujte v syrovém stavu, tepelnou úpravou totiž ztrácí mnoho ze svých účinků. Dopřejte si třeba česnekovou pomazánku se sýrem. Kurkuma - tato zázračná exotická rostlina si pomalu nachází oblibu i v českých kuchyních a lékárničkách. Díky specifické a výrazné vůni a chuti ji znají především milovníci indického jídla. Je ale i vůbec nejúčinnějším přírodním antibiotikem. Jestli nejste na chuť kurkumy zvyklí, zkuste ji zamíchat do medu.

Publikováno: 13. 02. 2020

Kategorie: Zdraví

Autor: Jarmila Svobodová