Nové domy v Praze: 4 praktické rady, jak vybrat nejlepší lokalitu pro výstavbu

Plánujete, že se pustíte do stavby nového domu v Praze? To si vyžádá notnou dávku odvahy a samozřejmě i finančních prostředků. V Praze samozřejmě není nouze o velmi lukrativní lokality, které mají perfektní polohu, dechberoucí výhledy a zároveň svým majitelům dopřávají  naprosté soukromí. Výstavba v těchto částech města je však velmi omezená a ceny nemovitostí se pohybují v řádech desítek milionů korun. Kde, s ohledem na přiměřený rozpočet a požadavky na snadnou dostupnost, začít stavět ? Odpovědi na tyto otázky, včetně užitečných tipů, najdete v tomto článku.

Nový dům postavte na dobré adrese

Naše hlavní město se rozkládá na ploše o rozloze téměř 500 kilometrů čtverečních a  je rozděleno na padesát sedm městských částí. Zájemci o starší byt mají rozhodně z čeho vybírat. Pokud chcete nový byt, je už to podstatně horší. Do jisté míry ovšem nabídku nových bytů v Praze zachraňují rekonstrukce starých budov. Avšak v případě stavebních pozemků pro stavbu nového domu je nabídka ještě omezenější.

Na co se budete muset připravit:

  1. Je třeba obrnit se trpělivostí, protože najít volný stavební pozemek v Praze (a v okolí) není vůbec snadné. Podobně na tom je i Brno a další větší krajská města. Co to znamená? Pokud budete chtít stavět v Praze, připravte se, že najít vhodnou stavební parcelu vám zabere poměrně hodně času a bez kompromisů to nepůjde.
  2. Ceny stavebních pozemků v Praze dosahují závratných výšin. V roce 2017 byla v ČR průměrná cena stavebního pozemku o rozloze 1200 metrů čtverečních 1,5 milionu korun. Cena stavebního pozemku v Praze se pohybuje okolo 10 tisíc korun za metr čtvereční. Vysoké ceny pozemků a rodinných domů jsou také důvodem, proč se stále více lidí stěhuje za hranice Prahy.
  3. Vyberte si lokalitu, která má potenciál. Mezi nejlukrativnější pražské lokality patří vilové čtvrti Hanspaulka, Průhonice a Kavčí hory. Velmi oblíbené jsou také městské části Praha 4, Praha 5, Praha 9 a Praha 10. Popularita posledních dvou jmenovaných městských částí neustále roste. Jsou totiž skvělým kompromisem, který nabízí bydlení v dobré dojezdové vzdálenosti do centra, ale zároveň budete blízko přírodě a obklopeni zelení. Tyto dvě lokality splňují požadavky moderního typu bydlení. Podle statistik žije v Praze 9 nejméně lidí na metr čtvereční. To jistě potěší ty z vás, kteří touží po určitém soukromí.
  4. Dobře zvolená lokalita je výhodnou investicí do budoucna. Aby se vám co nejlépe zhodnotila, je nutné zjistit si předem o daném pozemku co nejvíce informací.  Ověřte si, zda jsou zkolaudovány všechny inženýrské sítě (kanalizace, plyn, elektřina, vodovod, příjezdová cesta). Pokud ne, nedostanete stavební povolení! Ověřte si také právní stav pozemku. Dále si na místním úřadě ověřte, zda na pozemku můžete stavět a za jakých podmínek. Dopředu si také zajistěte hydrogeologický, geologický a radonový průzkum.

Čím se vyznačuje dobrá lokalita

Zjednodušeně řečeno, dobrá lokalita má všechno, co potřebujete ke komfortnímu životu. Hlavní benefity bydliště v lukrativní lokalitě jsou:
  • Bezpečnost.
  • Dobrá dostupnost - krátká dojezdová vzdálenost do centra města, zastávky MHD.
  • Velmi dobrá občanská vybavenost - školky, školy, střední školy, supermarkety, pošta, místní úřady, pošta, nemocnice, lékárny, ambulance lékařů.
  • Velký výběr volnočasových aktivit - vyžití pro sportovce i milovníky kultury.
Tyto všechny aspekty samozřejmě ovlivňují cenu pozemků. Platí, že čím blíže středu města, tím vyšší cena pozemků. Alternativou stavebního pozemku může být koupě domu před renovací. V některých případech se vyplatí starý objekt zdemolovat a postavit na jeho místě nový, nebo nechat původní dům projít kompletní renovací.

Najít vhodný stavební pozemek v Praze není snadné. Dobře zvolená lokalita je ale velmi výhodnou investicí

Výběr stavebních pozemků v Praze je stejně jako v dalších krajských městech velmi omezený. V Praze jsou také logicky několikanásobně vyšší ceny, než je celorepublikový průměr. Ceny rodinných domů v Praze za posledních pár let výrazně vzrostly, dá se tedy předpokládat,  koupě pozemku  a stavba nového domu budou velmi výhodnou investicí, která se vyplatí. V našem článku jste se dozvěděli, které lokality jsou pro stavbu domu nejlukrativnější s ohledem na přiměřený rozpočet. Teď už také víte, na co si při výběru pozemku musíte dát pozor. A jaké je vaše zkušenost s hledáním pozemku v Praze? Jak dlouho vám trvalo, než jste našli ideální pozemek? Jak daleko se vás pozemek nachází od centra?

Publikováno: 30. 11. 2020

Kategorie: Lifestyle

Autor: Jarmila Svobodová