Druhý trimestr těhotenství: užijte si nejpříjemnější část těhotenství

Začátek těhotenství plný obav a nevolností je překonán, žena vstupuje čtrnáctým týdnem do nejpříjemnější části z celého období gravidity. Druhý trimestr totiž symbolizuje možnost si užívat pohybu, protože bříško ještě není příliš veliké, současně odeznívají nevolnosti a je možné se těšit ze svého těhotenství. Druhý trimestr je též časem, kdy je možné již oznámit svůj požehnaný stav rodině, přátelům nebo zaměstnavateli. Na těhotnou ale čeká také nejdůležitější vyšetření ze všech, co dalšího očekávat v průběhu druhého trimestru?

Váha letí nahoru

Riziko samovolného potratu se začátkem druhého trimestru razantně klesá. Co však rozhodně nejde dolů je váha, která naopak letí nahoru. V druhém trimestru se musí počítat s největším nárůstkem hmotnosti, protože od začátku čtrnáctého týdne, kdy plod připomíná velikostí „citron“ se změní na konci šestadvacátého týdne na „květák“. Od čtyřiadvacátého týdne se také zvyšuje šance na přežití miminka v případě předčasného porodu. Miminku se v tomto období vyvíjejí vnitřní orgány včetně plic, jater, ledvin nebo pohlavních orgánů, vyvíjejí se oči, uši i rty.

Stěžejní vyšetření

V průběhu druhého trimestru lékař provede takzvaný velký ultrazvuk. Tento ultrazvukový screening druhého trimestru neboli morfologický, který patří mezi nejdůležitější z celého těhotenství. Po jeho provedení může gynekolog odeslat těhotnou k dalším vyšetřením, jako jsou odběr choriových klků nebo aminocentéza, aby byla jistota, že vše probíhá, jak má. Dalším důležitým testem je pak vyšetření na odhalení těhotenské cukrovky, které se provádí před koncem druhého nebo na začátku třetího trimestru.


Odpočinek a správná životospráva

Na co dalšího se soustředit? Bezpochyby na dostatek odpočinku a správnou životosprávu, s nárůstem hmotnosti totiž hrozí otoky nohou. Jsou taktéž nezbytné kontroly krevního tlaku, aby se předešlo riziku preeklampsie. Vysoký krevní tlak může vést k nedostatečnému zásobení plodu a ke zpomalení vývoje, hrozí předčasný porod. To jsou důvody pro měření krevního tlaku i pro změnu životního stylu, doporučuje se klidový režim, každodenní procházky na čerstvém vzduchu a dostatek spánku.

Publikováno: 05. 07. 2023

Kategorie: Těhotenství a porod

Autor: Zuzana Vlčková