Vybrat si nejvhodnější nosič na kolo je někdy obtížné

Už dávno se nejezdí pouze za pěšími výlety. Velice populární je dnes i takzvaná cykloturistika. Vezmete kola, naložíte je do auta a hurá na výlet. V našich zemích je celá řada míst, která stojí za to si projet. Nicméně, abyste se tam vůbec dostali, budete potřebovat kvalitní nosič kol. Je lepší variantou klasický střešní nosič neboli příčník, nosič na páté dveře, nebo nosič na tažné zařízení?

Šetřit se v tomto případě moc nevyplatí

Díky tomu, že počet milovníků cykloturistiky strmě stoupá, prodej nosičů kol se každým rokem zvyšuje. Největší popularitě se samozřejmě těší ekonomické modely, které však nebývají příliš kvalitní. Chcete-li něco, co vám vydrží déle než dvě tři sezóny, raději sáhněte hlouběji do kapsy. Co se typu nosičů týče, tam hodně záleží na tom, jak máte vybavené vozidlo, respektive jaké doplňky máte nainstalované. I když to neplatí vždy.

Střešní nosič

Zrovna u střešního nosiče kol je irelevantní, jaký druh vozu máte či jak je vybaven. Stejně jako třeba střešní boxy, i tento druh nosičů je možné připevnit prakticky na jakýkoliv osobní vůz či menší dodávku. V tom spočívá jejich největší výhoda, zároveň však i mínus. Sice nemusíte mít žádné speciální auto, nicméně zvedat kolo vysoko na střechu není nic snadného. To platí i pro sundávání. Také je nezbytné se během jízdy vyhýbat nízko postaveným mostům, případně nevjíždět do garáže.

Nosič na páté dveře

Nosič na páté dveře je v mnoha ohledech lepší než střešní varianta. Snadno se na něj upínají kola a člověk se během toho moc nezapotí. Bicykly jsou při převozu rovněž mnohem stabilnější, než kdyby byla na střeše. Pro většinu řidičů je však nepříjemná absence výhledu ze zadního okna. Navíc se tak nedá dostat do kufru a rovněž je potřeba mít vhodný vůz.

Nosič na tažné zařízení

Stejně jako předchozí verze nosičů, i tyto se montují na zadní stranu auta, konkrétně k tažnému zařízení. Díky tomu jsou kola stabilní i při rychlejší jízdě a není problém se dostat i do kufru. Ovšem i v tomto případě může plně naložený nosič omezovat výhled ze zadního okna. Také jsou tyto modely nejdražší, což jim také na atraktivitě nepřidává.

Publikováno: 06. 08. 2021

Kategorie: Rady a tipy

Autor: Jarmila Svobodová