Plísně doma nechcete: Jak se jich zbavit?

Plísně jsou mikroskopické houby, které na svůj život potřebují prostředí se zvýšenou vlhkostí. Nejčastěji obývají povrchy a rohy stěn, obkládačky koupelen, prostory okolo oken a povrchy za sedacími soupravami a obrazy. Vyskytly se plísně i u vás doma? V našem článku vám představíme 5 tipů, jak se efektivně zbavit plísní.

Proč vznikají plísně?

Nejčastějšími příčinami vzniku plísní jsou navlhčení zdiva při stavbě a nesprávné odvádění vlhkosti z prostorů. Často tak připravujeme plísním vhodnou půdu na růst my sami, aniž bychom si to uvědomovali. Tip: Pokud řešíte vytopený interiér, mohlo by vám pomoct topidlo. Mobilní topidla zakoupíte u specializovaného prodejce na profesionalni-topidla.cz. V nabídce nechybí elektrická, plynová ani naftová topidla. Plísně zpočátku nejsou viditelné pouhým okem. No později je bude nejen vidět, ale i výrazně cítit. Do prostoru vylučují mikroskopické částečky, které pro nás představují zvýšené zdravotní riziko, a proto je třeba včas odstranit a předcházet jejich vzniku.

Jak se účinně zbavit plísní jednou provždy

V první řadě si musíte uvědomit, že pokud odstraníte plísně aniž abyste snížili celkovou vlhkost prostoru, plíseň se objeví znovu. Třeba proto zjistit důvod zvýšené vlhkosti v prostoru a následně ho eliminovat. Po identifikaci zdroje můžete začít s trvanlivým odstraňováním plísní.

Ocet - přírodní bojovník proti plísním

Ocet dokáže zneškodnit až 99% bakterií a 82% plísní. Přelijte ho do rozprašovače a nastříkejte na plíseň. Nechte působit 1 až 4 hodiny a následně plíseň setřete navlhčeným hadříkem. TIP: Přidejte do octa pár kapek esenciálního oleje, který zneutralizuje zápach.

Síla peroxidu vodíku odstraní každou plíseň

Smíchejte peroxid vodíku se sodou a octem v poměru 1: 1: 1. Směs nalijte do rozprašovače, nastříkejte na plíseň a nechte působit 15 minut. Plíseň setřete hadříkem.

Savo proti plísním

Tekutý dezinfekční přípravek Savo proti plísním je číslem 1 na trhu mezi prostředky na odstranění plísní. Účinně odstraní všechny druhy plísní, vydezinfikuje a vybělí povrch. Dbejte však na dostatečné větrání v místnosti.

Přírodní síla citrusů a čajovníkového oleje

Smíchejte 20 kapek grapefruitového extraktu nebo čajovníkového oleje s dvěma šálky vody a nastříkejte na postižené místo. Směs však následně nesmývejte.

Sanační nátěr a protiplísňová barva

Existuje mnoho nátěrů, které ochrání vaše stěny před plísněmi. Na napadené povrchy naneste sanační nátěr. Nechte působit 24 hodin a naneste protiplísňovou malířskou barvu.

Prevence - nejlepší taktika v boji proti plísním

Pamatujte, že klíčem k zdravým stěnám je zabránění vysoké vlhkosti v prostorech. Doporučujeme vám proto důkladně větrat a v případě nutnosti použijte i odvlhčovač. Pravidelně čistěte místnosti a povrchy náchylné na vznik plísní a plíseň u vás už nebude mít žádnou šanci.

Publikováno: 05. 01. 2021

Kategorie: Lifestyle

Autor: Jarmila Svobodová